Domů | Srovnání (0) | Nákupní seznam (0) | Přihlášení / Registrace

Jak vybrat správnou čističku vzduchu

Poradíme Vám, jak si vybrat tu nejvhodnější čističku vzduchu. Ukážeme Vám a názorně vysvětlíme, jak se v parametrech čističek vzduchu lépe zorientovat, abyste se při nákupu čističky vzduchu správně rozhodli. Nákupní poradna pro čističky vzduchu.

Jak vybrat čističku vzduchu?

1. Důvody ke koupi čističky vzduchu.
Jste alergici, kouříte, trápí Vás astma, jste rodina se zvířaty v domácnosti, bojujete s prašným prostředím, smogem nebo prostě jenom chcete dýchat čistší vzduch? V tom případě jste potenciální adepti na nákup čističky vzduchu. Je důležité dopředu vědět, jaký typ znečištění v ovzduší potřebujeme likvidovat a nesmíme podcenit ani to, pokud chceme čističku vzduchu pořizovat do domácnosti s alergikem či astmatikem. V tom případě je nejlepší poradit se s lékařem, jaké funkce čističky vzduchu by doporučil.

2. Pořizovací cena čističky vzduchu.

3. Velikost místnosti vs. vzduchový výkon.

4. Technologie odstraňování nečistot - filtrační systém.
Filtrační systém je nejzásadnějším centrem pro fungování každé čističky vzduchu. Musí jím totiž projít všechen čištěný vzduch. Teprve ve chvíli, kdy se tak stane, je zbaven všech alergenů a nečistot. Z tohoto pohledu je tedy pro váš výběr typ filtru velmi důležitý a nesmíte jej podcenit. Pojďme se teď podívat na jednotlivé druhy. Každý z nich totiž zvládá jiné nečistoty. Prach a roztoče odstraní všechny, ale kouř, bakterie, smog nebo zápach už každá z nich odfiltrovat nezvládne, záleží na typu. Podívejme se na specifika jednotlivých z nich.

HEPA filtr se vyznačuje vysokou účinností (která dosahuje téměř 100 %). Dokáže se vypořádat s nečistotami, prachem, zápachy i kouřem. Nevýhodou však je, že čističky s HEPA filtrem bývají poněkud hlučnější (kvůli ventilátoru, který obsahují). Navíc, tento druh filtru je potřeba pravidelně měnit – časem se zanáší a účinnost filtrace klesá. Nezapomínejte ale, že filtrů existuje více druhů. Při výběru se tedy zkuste podívat i na to, jak snadno je filtr pro vás dostupný a jak je nákladný, případně zda jsou filtry omyvatelné. Ne, že by to mělo vliv na kvalitu přístroje, ale vy, respektive vaše peněženka, to jistě oceníte.

Elektrostatický filtr se uplatňuje v celé řadě čističek vzduchu. Pomocí statické elektřiny a elektrických sil nabíjí jednotlivé částice ve vzduchu a díky tomu je lze efektně odstraňovat. Účinnost takového filtru je až 99 %, což je skvělý výsledek. Navíc je tento systém velmi tichý. Čistička vzduchu s elektrostatickým filtrem totiž nepotřebuje nasávat vzduch, přitahuje elektrickou silou pouze drobné částečky ve vzduchu. Ve chvíli, kdy filtr zachytí příliš mnoho částic, je pak snadné ho omýt a můžete ho využít znovu. Nevýhodou je, že takto lze zachytit pouze větší částice – viry, bakterie, pyl nebo plísně. Pachy a kouř ne.

Vodní filtr má nízkou účinnost (pohybuje se mezi 50 a 70 %). Na druhou stranu není příliš hlučný, a v místnosti může sloužit i jako zvlhčovač vzduchu. Není potřeba filtry měnit, protože nečistoty se zachytávají do vody. Ta se ale vypařuje, navíc nečistot v ní přibývá, takže je třeba ji pravidelně měnit a nádobku čistit, aby v ní nevznikal vodní kámen.

Fotokatalitické filtry využívající chemické reakce pod vlivem UV záření jako katalyzátoru (proto fotokatalitické). Tímto systémem se dá ze vzduchu odfiltrovat velké množství bakterií, virů nebo obecně toxinů, jejichž rozkladem účinkem světla se vytváří v konečném důsledku voda a oxid uhličitý. Filtr není potřeba měnit, ale nevýhodou je, tímto způsobem může vznikat i ozon – účinkem UV záření na kyslík obsažený ve vzduchu.

Filtry s aktivním uhlím většinou najdete v kombinaci s HEPA filtry. Zachycují především zápachy, které se v nich zachycují a látky, které je způsobují, se rozkládají. Na větší částice ale nepostačí.

5. Pořizovací cena filtrů a jejich životnost v závislosti na použité technologii.

6. Energetická náročnost - spotřeba energie

Ať už si vybíráte jakoukoli čističku vzduchu, u každé lze najít údaj o tom, jakou spotřebu energie konkrétní model má. Čističky vzduchu mají velice nízkou spotřebu, obvykle v rozmezí 3 - 100 wattů, tedy hodně podobnou jako obyčejné žárovky. Nemusíte se tedy bát, že by spotřeba energie čističky vzduchu nějak výrazněji zatěžovala rodinný rozpočet.

7. Hlučnost čističek vzduchu.
Hlučnost hraje velmi důležitou roli u většiny domácích spotřebičů. Již při výběru je potřeba počítat s tím, že čistička vzduchu bude doma zapnutá po většinu času (pokud tedy máte zájem o to, aby byla účinná). Proto se tedy snažte, aby byl její chod co nejtišší. Obecně se tento parametr udává v decibelech (značka dB). Jejich počet vám řekne, jak intenzivní je zvuk, který spotřebič generuje. Čím vyšší intenzita, tím větší hluk.

Pro orientaci přikládáme seznam některých hluků a jejich intenzity, abyste si lépe dovedli představit, jak hlasitá čistička bude:

  • Šum listů ve větru, park, noční hluk v obytné čtvrti – 20 dB
  • Pouliční hluk na předměstí, tichý byt – 30 dB
  • Tlumený hovor, šepot – 40 dB
  • Televizor, běžná ulice – 50 dB
  • Hovor, pračka při běžném chodu – 60 dB
  • Strojovna, dílna, potlesk v divadle – 70 dB
  • Křik – 80 dB
  • Jedoucí vlak, auto, motorka – 90 dB

Ve srovnání s touto tabulkou můžeme označit čističky vzduchu za velmi tiché spotřebiče. Míra hlučnosti závisí hlavně na užitém typu filtru a na výkonu. Nejtišší jsou čističky elektrostatické. Ty jsou prakticky neslyšné, protože nepotřebují ani ventilátor, ani žádný jiný motorek. Horší je to s čističkami, které vzduch prohání filtrem. Ty mají v sobě zabudovaný ventilátor, který vytváří největší hlučnost. V souvislosti s výkonem můžeme říci, že při nočním tichém chodu, kdy je výkon výrazně regulován, dosahuje hlučnost asi 30 dB. Při maximálním výkonu ve dne může hlučnost dosáhnout až 50 dB, avšak pokud budete v době, kdy čistička poběží, dělat i něco jiného (sledovat televizi, vařit,…), pak ji ani neuslyšíte. Obdobné to je, pokud ji pořídíte třeba do kanceláře nebo do výčepu – okolní zvuky ji přehluší. Optimum se pak nachází někde mezi těmito hodnotami.

 

Biolampa Medilight  |  Šakalí hněv  |  Rhodos info  |  Masáže, rehabilitace
ZdravotnickýObchod.cz © 2019